שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יצחק (אייזיק) דוּאָה

  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: תחיה וזאב
  יישובים: אשדות יעקב, גבעת השלושה, רמת גן
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  אשדות יעקב
  גבעת השלושה
  רמת גן
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: תחיה וזאב
  יישובים: אשדות יעקב, גבעת השלושה, רמת גן

  סיפור חייו

  בן תחיה וזאב, נולד ביום ד' באלול תרצ"א (17.8.1931) בעיירה איבניץ, פולין. הוריו עלו ארצה בהיותו בן שנתיים. הוא למד בבית- ספר עממי בנתניה, בה התגוררו הוריו, ואחר-כך במוסד חינוכי בתל ליטווינסקי. קביעות, מתינות, עמידה איתנה ברשות עצמו - אלה היו, כעדות מחנכיו, תכונות אופיו העיקריות. היה מחונן בכוח גופני יוצא מגדר הרגיל, (חבריו כינוהו "דובי") אולם המעיט להפגינו. מחזורו במוסד החינוכי בחר בדרך משותפת בחיים וכמעט כל בוגרי כיתתו יצאו להכשרה חקלאית מטעם "הנוער העובד" באשדות יעקב. יצחק היה אחד המדרבנים והממריצים לצעד זה. עם חבריו לגרעין ההכשרה הצטרף לפלמ"ח בקיבוץ גבעת השלושה.

  עם פרוץ מלחמת-העצמאות נשלח, אחרי תקופת-אימונים קצרה במחנה ליד נתניה, לחזית ירושלים. לקראת סוף אפריל 1948 נערך בגזרת ירושלים מבצע ,יבוסי", שנועד ליצור רצף טריטוריאלי עברי בתוך העיר ובין ירושלים והיישובים שבצפונה. לצורך המבצע הועברה חטיבת "הראל" לירושלים ובליל 22-23 באפריל יצאו כוחותיה לתקוף את שועפת, בית איכסא ונבי סמואל. תנועת הכוח לנבי סמואל ארכה זמן רב וההסתערות החלה עם שחר. נוכח אש האויב נאלץ הכוח לסגת ובנסיגה הקשה לאור היום היו נפגעים רבים. בקרב זה נפל, ביום י"ד בניסן תש"ח (23.4.1948), בעת שמיהר להציל פצוע, בטרם מלאו לו שבע- עשרה שנים. יצחק הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בקרית ענבים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!