שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יצחק (איצקו) קורדובה

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בשבט תש"ח (22/01/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בשבט תש"ח (22/01/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: מרים וחיים
  יישובים: בן שמן
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  בן שמן
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בשבט תש"ח (22/01/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: מרים וחיים
  יישובים: בן שמן

  סיפור חייו

  בן מרים וחיים, נולד ביום ז' בשבט תר"ץ (5.2.1930) בעיר נובה- זגורה, בולגריה, נכדו של יצחק סלומון קורדובה, מראשוני הציונים ביאמבול, בולגריה. אביו ואמו היו ציונים פעילים והוא התחנך מילדותו באווירה לאומית-ציונית ועברית. תחילה למד בבית-הספר של הקהילה בעירו, אחר-כך במכינה ומשסיימה - בבית-ספר תיכון ממשלתי. היה לו כשרון למיכניקה. בימי שלטון הנאצים בבולגריה היה יצחק חבר בתנועת-הנוער "מכבי" וב"החלוץ הצעיר", במגמה לעלות לארץ-ישראל. הוא עלה במסגרת עליית-הנוער מאירופה ב-1944. בארץ נתקבל לכפר-הנוער בן שמן, שם עבר בדיקה פסיכוטכנית בהצלחה - כראשון בין 500 נבחנים - וצורף למחלקה למסגרות, את בית-הספר בבן שמן סיים בהצטיינות. אחרי-כן הצטרף לתנועת "גורדוניה" והיה חבר בקבוצת אורים. בקבוצה עמדו על כשרונותיו והוחלט לשולחו לטכניון בחיפה. בינתיים נתחייב בשנת-שירות ומחודש אוגוסט 1947 היה נוטר. בטכניון יכול היה להמשיך בלימודיו - משאת-נפשו - אבל לא רצה להחמיץ מצווה זו של הגנת הארץ ודחה את השתלמותו לימי שלום. היה חובב מוסיקה והעריץ במיוחד את באך ובטהובן, שיצירותיהם היו שגורות בפיו גם בשעת מצוקה וסכנה.

  אחרי החלטת עצרת האו"ם ב-29.11.1947 על חלוקת הארץ, יצא לעמדות שמירה ומילא כל תפקיד שהוטל עליו, צמוד למקלע ה"לואיס" שלו. ביום י"א בשבט תש"ח (22.1.1948) יצא משמר שמנה שבעה נוטרים בטנדר פתוח מחולון כדי לבדוק את הכביש לירושלים ולאבטח מעבר שיירה. סמוך לכניסה ליאזור מצאו את הכביש חסום ונתקלו באש ממארב ערבי. הטנדר נפגע ועלה באש, הנוטרים נאלצו לנטוש אותו, תפסו מחסה בצד הכביש ונלחמו נגד כוחות אויב עדיפים עד שנפלו כולם, ויצחק ביניהם הוא הובא למנוחת-עולמים בבית- הקברות הצבאי בנחלת יצחק. היה צעיר הנוטרים ביחידתו.

  על שמם נקרא המושב "משמר השבעה". זכרו הועלה בחוברת-הזיכרון "השבעה".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!