שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יצחק סימא

  נפל ביום כ"ג בניסן תש"ה (06/04/1945)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בניסן תש"ה (06/04/1945)
  בן 30 במותו
  מקום מנוחתו: רוונה
  הורים: ישראל
  יישובים: בנימינה-גבעת עדה
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  בנימינה-גבעת עדה
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בניסן תש"ה (06/04/1945)
  בן 30 במותו
  מקום מנוחתו: רוונה
  הורים: ישראל
  יישובים: בנימינה-גבעת עדה

  סיפור חייו

  בן ישראל. נולד ביום ז' בכסלו תרע"ו (14.11.1915) בעיירה קולקי שבפלך ווהלין, אוקראינה, בבית ספוג אווירה יהודית ותודעה ציונית. בשנת 1931 עם תום לימודיו היסודיים, עבר לעיר לוצק ללמוד שם בגימנסיה העברית. בלוצק הצטרף לתנועת הנוער "גורדוניה" ועד מהרה התבלט בה בכשרונותיו האירגוניים ובכוח השפעתו על בני הנעורים. גם התעניין והתעמק בידיעת ארץ-ישראל, סוציולוגיה ופילוסופיה, ועניין מיוחד גילה בכתביהם של א.ד. גורדון וי.ח. ברנר. לימים צורף להנהגת תנועתו והרבה לנסוע מטעמה ברחבי פולין בתפקידי אירגון והסברה ציונית-חלוצית. בשנת 1933 השתתף בוועידה העולמית של "גורדוניה" בעיר לודז' ובשנת 1934 בסמינריון המרכזי של "החלוץ" ליד ווארשה. כעבור זמן קצר עלה לארץ-ישראל, הצטרף

  לעיינות ואחר-כך ל"קבוצת השומרון", שעבדה במושבה גבעת עדה. בהיותו בגבעת עדה הצטרף לקבוצת "ויתקיניה" שחבריה התפלגו מתנועת "גורדוניה", והיה לאחד מחבריה הפעילים. גם שם השפיע מקסמו האישי על חבריו, המשיך לתת דעתו לעניינים שברוח ועם זאת למחשבה מתמדת ולחישובים כיצד לייעל את העבודה. אחר כך הצטרף עם חלק מחברי "קבוצת השומרון" לקבוצת מעלה החמישה שליד ירושלים.

  לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי ליחידות העבריות של חיל הרגלים (ה"באפס" הארצישראלי), ששימשו ברבות הימים יסוד להקמת הבריגדה היהודית ("החטיבה היהודית הלוחמת"). כאשר לחמה הבריגדה בחזית הסניו שבאיטליה שימש יצחק בתפקיד של רץ מחלקתי. בליל כ"ג בניסן תש"ה (6.4.1945) אירעה התפוצצות תחמושת במבנה חרב שבו שכנה המפקדה. חמישה חיילים מצאו את מותם בשריפה, יצחק ביניהם. למחרת נקברו החמישה בקבר אחים בבית העלמין שבראוונה, איטליה.

  יד לזכרו של יצחק הוקמה בקבוצת מעלה החמישה; הקבוצה גם הוציאה חוברת לזכרו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!