שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יצחק (צח) פרידלנדר

  נפל ביום ו' באייר תש"ח (15/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ו' באייר תש"ח (15/05/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: נירים
  הורים: רחל וצבי
  יישובים: חיפה, רמת דוד
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  חיפה
  רמת דוד
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ו' באייר תש"ח (15/05/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: נירים
  הורים: רחל וצבי
  יישובים: חיפה, רמת דוד

  סיפור חייו

  בן רחל לבית רובינשטיין וצבי (הרברט), נולד ביום י"ז בתמוז תרפ"ו (29.6.1928) בקוטבוס, גרמניה. עלה עם הוריו ארצה ב-21.8.1933. אחרי סיימו את בית-הספר היסודי בקרית חיים המשיך ולמד מסגרות וחרטות בבית-הספר המקצועי ליד הטכניון בחיפה עד שנת 1946. מילדותו גילה נטייה וכשרון לכל מלאכת-יד. היה חניך תנועת "גורדוניה", ובה הדריך קבוצת בנות. מצעירותו היה חבר בגדנ"ע.

  באוקטובר 1947 התגייס לפלמ"ח, לקבוצת ההכשרה ברמת דויד. אחרי כחודשיים עבר עם קבוצתו לחטיבת הנגב בעסלוג'-רביבים לשמירה וליווי שיירות. אחרי סיימו קורס חבלנים השתתף בכיבוש הכפרים הערביים עימארה, ברייר וכאוכבה.

  בליל 15.5.1948 הגיע עם קבוצת-תגבורת לנירים ועוד באותו לילה יצא להניח מוקשים סביב הנקודה. לאחר עבודה ממושכת עד עלות השחר נהרג ביום ז' באייר תש"ח (16.5.1948), בהתפוצצות מוקש. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנירים.

  השאיר אחריו יומן עשיר, מכתבים נלבבים, שירים ודברי-כתב אחרים, בהם משתקפת אהבה לרע ואמונה באדם. מיומנו: "יסודו של האדם הוא היושר, יושר כלפי פנים. היה ישר - והיית אדם".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!