שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יצחק רוז'נסקי

  נפל ביום י"ב באלול תש"ה (21/08/1945)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב באלול תש"ה (21/08/1945)
  בן 18 במותו
  יחידה: מחתרות
  הורים: אסתר וצבי
  יישובים: פתח תקווה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  פתח תקווה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב באלול תש"ה (21/08/1945)
  בן 18 במותו
  יחידה: מחתרות
  הורים: אסתר וצבי
  יישובים: פתח תקווה

  סיפור חייו

  בן אסתר וצבי. נולד ביום י' בכסלו תרפ"ח (4.12.1927) בפתח-תקווה. למד בבית-הספר העממי שבמושבה ואחר-כך בבית-הספר התיכון "אחד העם". היה מחניכי תנועת הנוער, "גורדוניה-מכבי הצעיר" בפתח תקווה ואחר-כך ממדריכיה. מספרת עליו חברתו לתנועה: "חבורת ילדים צעירים עומדת, כולם קטנת קומה, ובחבורה מזדקרת דמותו הגבוהה בעלת הבלורית של יצחק. ועוד ידעת: יצחק מספר מעשיות או בדיחות לחבריו הצעירים ממנו בכמה שנים. על כן לא נגזים אם נאמר שלא היה חבר בקן, מן הצעיר עד הזקן שבחברים, שיצחק לא הכירם ולא סיפר להם מעשיותיו...".

  בשנת 1945, בעודו משמש חבר ההנהגה הראשית של "גורדוניה" ומפקד כיתה ב"הגנה", נענה לקריאת המוסדות הלאומיים וחודשיים לפני צאתו להכשרה עם חבריו התנדב לחטיבה היהודית הלוחמת (חי"ל), צורף לחיל הרגלים ונשלח לחזית. ביום כ"ט באב תש"ה (21.8.1945) נפל יצחק רוז'נסקי בתאונה באוסטריה. למחרת היום הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי הבריטי בקלאגנפורט שבאוסטריה. חבריו לגרעין ההכשרה קיבלו בתדהמה את דבר נפילתו. כתב אחד מהם: "הוא היה יקר לנו חבר ומשום כך קרוב לנו בחולצתו הרוסית הפתוחה יותר מאשר במדי החייל, אשר בהם נפל. בדמותו האהובה עלינו נעוץ גם הסמל. בה אנו רואים את גילוי ההקרבה והחלוציות".

  קן "גורדוניה-מכבי הצעיר" בפתח-תקווה הוציא לאור חוברת לזכרו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!