שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  ישראל דגן

  נפל ביום כ"ו בתשרי תשל"ד (22/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ו בתשרי תשל"ד (22/10/1973)
  בן 24 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: תקוה ואשר
  יישובים: נען
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  נען
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ו בתשרי תשל"ד (22/10/1973)
  בן 24 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: תקוה ואשר
  יישובים: נען

  סיפור חייו

  ישראל, בן תקוה ואשר, נולד ביום כ"ד בתשרי תש"י (17.10.1949) בקיבוץ נען. הוא למד בבית-הספר היסודי בקיבוץ, ואחרי-כן המשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון שם. בשנותיו הראשונות בבית-הספר אפיינו את ישראל יושר ילדותי והתלהבות לפטנטים. הוא היה בעל תושייה ומשום כך הרבו לבחור בו לארגן פעולות בכיתות ההמשך של בית-הספר. הוא היה חבר בחטיבת בני הקיבוץ המאוחד של "הנוער העובד". ישראל היה ספורטאי פעיל וחבר ב"הפועל" נען, שיחק בכדורעף והיה שחיין מצטיין. היה לו חוש צדק והוא היה בעל מוסר ללא פשרות. הוא אהב לעשות וכל שעשה - עשה בצנעה. בדרך כלל מיעט לדבר ודיבורו הקצר הצטיין בכנות ובפשטות, אך הוא ידע לקשור קשרי ידידות עם אנשים שמצא בהם עניין, בשנת 1968, לאחר שסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון, הצטרף ישראל (שכונה בפי רבים דגן), במסגרת "גיוס לשנה שלישית", לגרעין בנים, שהיה מיועד להשלים את קיבוץ יראון. הוא עשה ביראון חודשים אחדים עד שגויס, ועבד שם במטע. בתוך זמן קצר ליכד סביבו את העובדים, שכן נעים היה להיות במחיצתו. אף-על-פי שהשתדל שלא להיות במרכז ולהתבלט, הוא נבחר למזכיר הגרעין.

  ישראל גויס לצה"ל בתחילת פברואר 1969 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס מקצועות טנק "פאטון", הוצב כנהג טנק בגדוד שריון והשתתף בקרבות מלחמת ההתשה. לאחר שהשתלם בקורס מפקדי טנקים, בקורס קצינים ובקורס קציני-שריון, הוצב כמ"מ טנקים בגדוד שריון בגזרת תעלת סואץ. בתפקידו זה ציין אותו מפקדו כ"קצין טוב מאוד, ממושמע ועצמאי, מפקד הגון וישר, סבלני כלפי פקודיו ויעיל בתפקידו". אחרי-כן מונה סמ"פ טנקים באותו גדוד. גם בתפקידו זה הוערך כקצין ישר, הגון ונאמן, ממושמע ומשתדל למלא את המוטל עליו בצורה טובה. כן צוין שהוא בעל כושר הדרכה והסברה טוב מאוד. כעבור זמן הועלה ישראל לדרגת סגן. בתעודת השחרור שלו צוין שהוא בעל יכולת ומילא את תפקידו ביעילות ובמסירות.

  לאחר שסיים את שירותו הסדיר, הוצב לשירות מילואים כמ"מ טנקים בגדוד סיור של חיל השריון. לאחר השחרור, חזר ישראל תחילה לנען ואחרי חודשים אחדים עבר ליראון. אחרי זמן קצר, בפברואר 1973, נשא לאישה את חברתו בת קיבוץ גבעת חיים מאוחד ועבר להתגורר בקיבוץ זה, שם עבד בענף האבוקדו. עד מהרה החל לפעול בתחומי חברה שונים, בארגון ומסיבות בחגים וכיו"ב. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, נקרא ישראל ליחידתו. הוא השתתף עמה, כמפקד מחלקת טנקים, בקרבות הבלימה בסיני, בחילוץ אנשי מעוז ובקרבות הפריצה אל מעבר לתעלת סואץ. אנשי הכוח שלו נלחמו ב"חווה הסינית", צלחו את התעלה עסקו בטיהור השטח וסייעו לצנחנים בכיבוש מתחם "סרפאום". הוא השתתף בטיהור אזור החיץ החקלאי וביום כ"ו בתשרי תשל"ד (22.10.1973), נשלחה המחלקה שבפיקודו לפרוץ צפונה לעיר איסמעיליה. בקרב במבואות איסמעיליה, דרומית לעיר, נפתחה על הכוח אש נ"ט מטווח קצר ביותר ובמהלך הקרב נפגעו כל הטנקים. ישראל פקד לנטוש את הטנקים ולאחר שקפץ מהטנק, נפגע ונהרג. גופתו הוחזרה מהשטח שבידי המצרים רק כעבור חמישה חודשים והוא הובא למנוחת-עולמים בקבר אחים בבית-העלמין הצבאי בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה ובן (שנולד לאחר נופלו), הורים, אחות ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

  קיבוץ נען הקדיש לזכרו את דף המידע "נען יום-יום" מיום י"ב בניסן תשל"ד; מצבה לזכרו הוקמה בבית-העלמין בנען ובבית-העלמין בגבעת חיים מאוחד.

  משפחתו הוציאה לאור ספר להנצחת זכרו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!