שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מצליח כהן

  נפל ביום כ"ז בתשרי תשל"ו (02/10/1975)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ז בתשרי תשל"ו (02/10/1975)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת נח"ל
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: נעימה וחיו-חיים
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  ירושלים
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ז בתשרי תשל"ו (02/10/1975)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת נח"ל
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: נעימה וחיו-חיים
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייו

  בנם בכורם של חיו-חיים (הכהן) ונעימה. נולד ביום י"ט במר-חשון תשי"ז (24.10.1956) בירושלים. מצליח גודל על ברכי הדת והמסורת. על-אף תנאי-החיים הקשים במעברת תלפיות, מקום מגורי המשפחה בשנותיה הראשונות בארץ, גדל מצליח כילד לתפארת, לשמחת-לב הוריו וקרוביו. הוא למד בבית-הספר הממלכתי-דתי 'המאירי' שבירושלים ואם-כי היו לו כישורים ללימודים עיוניים, החליט להמשיך וללמוד בבית-ספר מקצועי - כדי, כך נהג לומר, לעזור להוריו בכלכלת הבית ולפצות אותם על הטורח והעמל שהשקיעו בגידולו ובחינוכו. מצליח סיים לימודיו בבית-הספר התיכון- המקצועי 'אורט' ע"ש קנדי במגמת מכונאות. היו לו 'ידי זהב'; הוא תיקן את כל הדרוש תיקון בבית, החל באינסטלציה וגמור בכלי ביתו חשמל. מטבעו ניתן ברוח טובה, החיוך לא מש משפתותיו וידו היתה פרושה לכול, נכונה להגיש עזרה אף בטרם נתבקשה. בעת לימודיו היה חבר בנבחרת הכדורגל של בית-הספר והשתתף בכל פעולות הגדנ"ע. עם חבריו וחברותיו לתנועת 'הנוער העובד והלומד' הקים מצליח את גרעין 'ורד' שהיה אמור, בבוא הזמן, להתיישב בהיאחזות נח"ל נצרים.

  מצליח גויס לצה"ל במחצית ינואר 1975 והתנדב לנח"ל. אופיו הטוב ואישיותו הבלתי- רגילה נתגלו כבר בטירונות. תמיד היה מוכן לעזור ולהחליף חבר במסע אלונקות, וההומור שלו עזר להתגבר על קשיים מרובים. לאחר הטירונות נשלח, כיתר חבריו לגרעין, תחילה לקיבוץ שובל ומשם להיאחזות נצרים, שם שקד מצליח על הפרחת השממה ופיתוח היישוב. תכונותיו הנאצלות, סבלנותו הרבה והעיקר טוב-לבו הקנו לו את אהבת חבריו והערכת מפקדיו. עוד בהיות הגרעין בקיבוץ שובל, לשם לימודים וגיבוש חברתי, היה זה מצליח שהכין את התכנית למסיבות ערב שבת, וחדרו, שהמוסיקה היונית לא פסקה מלבקוע ממנו, היה למרכז חיי החברה.

  ביום כ"ז בתשרי תשל"ו (2.10.1975), נפל מצליח בעת מילוי תפקידו. הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בהר-הרצל שבירושלים. השאיר אחריו הורים, ארבעה אחים ואחיות.

  במכתב-תנחומים למשפחה כתב מפקדו: "מצליח ז"ל היה חביב ואהוד על חבריו ומפקדיו, מסור ואחראי וכל משימה שהוטלה עליו מילא בדייקנות ומתוך רצון. נזכרנו תמיד בחיוכו השובבי ובחוש-ההומור הדק שלא עזבהו לרגע".

  משפחתו תרמה לזכרו ספר-תורה לבית הכנסת 'שערי ציון' שבירושלים; חבריו לגרעין הוציאו לזכרו חוברת-זיכרון.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!