שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מרדכי (מוטקה) כהן

  נפל ביום י"ד באייר תש"ז (04/05/1947)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד באייר תש"ז (04/05/1947)
  בן 18 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: טבריה
  הורים: מרים ושמעון
  יישובים: אלונים, טבריה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  אלונים
  טבריה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד באייר תש"ז (04/05/1947)
  בן 18 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: טבריה
  הורים: מרים ושמעון
  יישובים: אלונים, טבריה

  סיפור חייו

  בן מרים ושמעון. נולד בשנת תרפ"ט (1929) בטבריה להורים יוצאי פרס שומר מצוות. אביו היה סנדלר, שעמל יומם ולילה כדי לפרנס את משפחתו ברוכת הילדים. מרדכי, או כפי שכונה בפי אוהביו "מוטי" ו"מותק", למד בבית-הספר היסודי על שם ארליך בטבריה, היה ילד שובב ומלא שמחת חיים ומאחר שלא הסתגל עבר להתגורר עם סבתו בראש פינה, ולאחר מכן אצל אחיו בכפר הערבי חלסה (לימים קריית שמונה) ושם עסק בחקלאות והתמסר לטיפול בעופות ובבקר. באותו זמן החליט לבנות את חייו בקיבוץ. הוא הצטרף לתנועת "הנוער העובד", התקבל לחברת הנוער ב"אלונים" ובמשך כשנה עבד שם בדיר. שם גילה רצון עז, מרץ ואחריות והכל העריכוהו כעובד חרוץ וחיבבוהו כחבר נעים-הליכות. כעדות חברים היה "נער שזוף, שחור-שיער, רחב-כתפיים וישר-דרך . . . כבד-תנועה במקצת. אהב את הצחוק". לאחר שעשה שנתיים ב"אלונים" עבר, עם חברי הגרעין שאליו השתייך, לקיבוץ עין חרוד. שם עבד ברפת ובביקוריו בבית משפחתו היה מספר בגאווה על חייו בקיבוץ. בערב שבת, י"ד באייר תש"ז (4.5.1947) יצא כחבר ה"הגנה" לאימונים בשדה באדמות קיבוץ גבע. בהתפוצצות שאירעה כתוצאה מתאונה נהרגו שלושה מחברי אלונים שעבדו בעין חרוד: מרדכי (ג'וני) אוירבוך, שמואל קופמן ומרדכי כהן. מרדכי הובא למנוחות בבית העלמין בטבריה. הניח אב, אם, ארבע אחיות ושלושה אחים.

  בחוברת שהוציאו חברים לזכר השלושה שנפלו נכתב בין השאר: ". . . כי אמנם היו הם שלושה גיבורים אך מאוד אהבו הם לחיות. כי לקצור, לערום, להעמיס עגלות, או לחלוב הפרות מדי יום, בביתם שלהם בקיבוץ העתיד זה היה בשבילם החלום".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!