שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מרים (מנקה) סלפטר

  חלל מערכות ישראל
  נפלה ביום ט"ז באייר תש"ח (25/05/1948)
  מידע כללי

  נפלה ביום ט"ז באייר תש"ח (25/05/1948)
  בת 46 במותה
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתה: חולדה
  הורים: צפורה ומרדכי
  יישובים: חולדה (קיבוץ)
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  חולדה (קיבוץ)
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפלה ביום ט"ז באייר תש"ח (25/05/1948)
  בת 46 במותה
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתה: חולדה
  הורים: צפורה ומרדכי
  יישובים: חולדה (קיבוץ)

  סיפור חייה

  בת צפורה ומרדכי, נולדה בשנת 1902 בעיר טרנופול, פולין ולמדה בבית-ספר למסחר. מרים היתה חברה בתנועת "החלוץ" ופעלה רבות למען חינוך הנוער העברי בעירה. בהמשך הצטרפה לתנועת "גורדוניה" ועסקה בה בפעולה חינוכית. כשהרגישה שהלימודים בבית-הספר מפריעים לפעולתה הציונית-חינוכית - עזבה את בית- הספר. כשהגיעו לפולין הדי מאורעות תרפ"ט בארץ, לא נחה ולא שקטה עד שעלתה ארצה, בין ראשוני קבוצת "גורדוניה" א', ביום ט"ו בתשרי תר"ץ (1929). בבואה ארצה הצטרפה מיד לקבוצת חולדה ועסקה שם בחקלאות ובייחוד בכבישת זיתים, ובזכותה יצאו מוניטין בארץ ל"זיתי חולדה". היתה מדריכה ב"הגנה" מיום בואה ארצה והדריכה באיתות ובשימוש בנשק. התפקיד ההגנתי היה ראשון במעלה בין תפקידיה במשק חולדה. מרים נתמנתה למפקדת חולדה, בימים שבהם אישה המאמנת קבוצת מגינים ומפקדת עליהם לא היתה חזון נפרץ. בגלל מקרה אסון החליטה להסתלק מהשירות הלוחם. היא למדה חבישת פצעים על בוריה, התמסרה להגשת עזרה ראשונה והיתה חובשת בקבוצה.

  בשעת הקרבות המרים לפריצת הדרך לירושלים הגישה עזרה לפצועים רבים, לרבות פצועי כפר אוריה ופצועי החטיבה שלחמה בסביבה. היתה בעלת מרץ ויוזמה ומזג סוער, מעטות ידעו להעריך כמותה את חשיבות ה"הגנה" גם בימי שלום. חייה היו קודש להקלת סבל הפצועים.

  בשעת הפצצת חולדה על-ידי המצרים מיהרה להגיש עזרה לחיילים פצועים ונפלה על משמרתה, ביום ט"ז באייר תש"ח (25.5.1948). הובאה למנוחת-עולמים בבית-הקברות בחולדה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!