שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  משה (מוישל'ה) מיליקובסקי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"ב בתמוז תש"ח (19/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בתמוז תש"ח (19/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נהריה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ואשר
  יישובים: רמת גן
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  רמת גן
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בתמוז תש"ח (19/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נהריה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ואשר
  יישובים: רמת גן

  סיפור חייו

  בן רחל ואשר, נולד ביום ל' בכסלו תרצ"ב (10.12.1931), בעיר סלונים, פולין ועלה ארצה בהיותו בן 3 שנים. מילדותו התחנך על הטבע והחקלאות במושבה כפר-סבא, בה התיישבו הוריו ובה התחנך. הוא הצטיין בלימודים ובייחוד בלימודי הטבע והיה חבר מסור ומצליח בשבט "הצופים" המקומי, בו שימש גם כמדריך. משעברה המשפחה לרמת גן החליט משה שלא לנתק את קשריו עם החקלאות והוא עבר ללמוד בבית-הספר החקלאי מקווה ישראל, התאקלם שם במהרה והשתייך לגדנ"ע המקומי ולסניף "הנוער העובד". משה היה פעיל בחיי החברה ושימש כחבר ועד התלמידים. עם החמרת המאורעות לאחר החלטת עצרת האו"ם על חלוקת הארץ, הפסיק את לימודיו במקווה ישראל, אך גם בצאתו משם ביקש לשמור על קשריו עם גרעין התיישבותי צעיר של חניכי מקווה ישראל, כיום קבוצת יזרעאל.

  על אף גילו הצעיר התגייס ב-9.1.1948 ונשלח מיד להגנת הגליל המערבי המנותק. הוא הוצב במשק אילון ובו עברה עליו תקופת המצור וקרבות השחרור של הגליל המערבי. עם שחרור הגליל הועבר לפי בקשתו ליחידה קרבית בחטיבת "כרמלי", השתתף בקרבות אזור ג'נין כאלחוטאי וגילה נכונות ואומץ-לב בקרב. משה התחבב על חבריו לנשק ובשעות-הפנאי המעטות שבין הקרבות התמסר להוראת עברית לאנשי הגח"ל. בתקופת ההפוגה הראשונה סיים קורס אלחוטאים. על אף הפצרת הוריו סירב לנצל את עובדת היותו יליד 1931. את נימוקיו ביטא בדברים אלה: "רצוני שיהיה טעם לחיי ולמותי, והרי המוות המתוק ביותר הוא בעד המולדת!.." בקרבות עשרת הימים לחם באזור הגליל ונפל בקרב תרשיחא ביום י"ב בתמוז תש"ח (19.7.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנהריה.

  הוריו וחבריו הוציאו חוברת מיוחדת "עם זכרו".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!