שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  ניסים בריותי

  חלל פעולות איבה
  נהרג בפעולת איבה ביום ו' בתמוז תש"ח (13/07/1948)
  מידע כללי

  נפטר לאחר השירות ב ()
  בן 17 במותו
  הורים: רחל ומשה
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  תל אביב-יפו
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נהרג בפעולת איבה ביום ו' בתמוז תש"ח (13/07/1948)
  בן 17 במותו
  התגורר ב: תל אביב
  מקום אירוע: תל אביב
  הובא למנוחת עולמים ב: נחלת יצחק
  גוש: 2 שורה: 8
  הותיר: הורים ואחים
  ניסים מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס 16

  סיפור חייו

  ניסים, בן רחל ומשה, נולד בביירות שבלבנון בתרצ"א (1931). בהיותו בן שנתיים וחצי עלה עם הוריו ואחותו הצעירה אביבה לארץ ישראל והם גרו ביפו, כאן נולד אחיו ראובן. המשפחה עברה לגור בשכונת נוה צדק וניסים למד בבית ספר יסודי "מעורב" בשכונת מגוריו ואחר כך למד אצל אביו את מקצוע הסנדלרות.

  ניסים היה חבר בתנועת הנוער העובד וכנער התנדב ל"הגנה" ושמר במקומות שונים, תל כביר ועוד. על התנדבותו זו לא סיפר הרבה למשפחתו, הקפיד לשמור על סודיות. ניסים היה נער צנוע וקשור מאוד לבני משפחתו, אוהב ואהוב.

  ביום 08.07.1948 תמה ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות והחלו בארץ קרבות רחבי היקף שנמשכו עשרה ימים. כבר בראשית הקרבות חידשו המצרים את הפצצות הטרור שלהם על בתי תל אביב, לעתים כמה פעמים ביום ואף בלילה. בהתקפות אלו נהרגו כ- 50 יהודים, רובם אזרחים, ונפצעו מאות. תקיפות מטוסי חיל האויר הישראלי הצעיר וההגנה האנטי- אוירית שהשתכללה מנעו אבידות כבדות הרבה יותר.

  ביום השישי לקרבות "עשרת הימים", ו' בתמוז תש"ח (13.07.1948), פקדו שני מטוסי הפצצה מצריים מלווים במטוסי קרב את שמי תל אביב והטילו את פצצותיהם ללא הבחנה לאורך העיר מצפון לדרום, היתה זו הפצצה קטלנית במיוחד ונהרגו 20 יהודים. ניסים היה ברחוב בשכונת נוה צדק. בהישמע אזעקה חש לתפוס מחסה בבית בצומת הרחובות אמזלג-שלוש, ושם נפגע מפצצה ונהרג במקום עם נפגעים נוספים. ניסים גדל הגוף דווח כ"גבר אלמוני", ורק מאוחר באותו לילה זוהתה גופתו ע"י אביו.

  ניסים היה בן 17 במותו, הותיר הורים, אח ואחות ומשפחה גדולה. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בנחלת יצחק, תל אביב.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!