שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  נעמן (זישא) מלמד

  נפל ביום ט"ז באדר ב' תש"ח (27/03/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ט"ז באדר ב' תש"ח (27/03/1948)
  בן 26 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: מלכה ויוסף
  יישובים: חיפה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  חיפה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ט"ז באדר ב' תש"ח (27/03/1948)
  בן 26 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: מלכה ויוסף
  יישובים: חיפה

  סיפור חייו

  בן מלכה ויוסף, נולד בשנת 1922 בעיר קובל, אז במזרח פולין ולמד ב"חדר" ובבית-ספר יסודי. בהיותו בן 8 נתייתם מאמו. בשנת 1933 עלה ארצה אל אחיו ולמד בבית-הספר "נצח ישראל" בחיפה. אחרי סיום לימודיו עבד כמסגר. היה נער פעיל ביותר והצטרף ל"נוער העובד", לגדנ"ע ולפלוגה הימית של "הפועל" והכל ביוזמתו, ללא ידיעת משפחת אחיו. כן הוסיף להשתלם בשיעורי-ערב. בגיל צעיר כבר נודע כאדם רציני, ומבוגרים בעלי עמדה התחשבו בו כבאדם בעל שיקול-דעת רציני, אך בקרב חבריו הצעירים ידע גם להיות עליז ותוסס. נעמן היה ער לכל המתרחש ביישוב, גזר מעיתונים דברי שירה ומאמרים על נושא אהבת העם והמולדת ואסף אותם לקריאה בכל הזדמנות. משקשתה עליו העבודה במסגרות והפילתו למשכב, עבר אחרי הבראתו לעבודה קלה מזו במוסך ובערבים השתלם בשיעורים בבית-הספר המקצועי שליד הטכניון. משלא מצא סיפוק בעבודה במוסך חזר למסגרות, השתלם בריתוך ונתקבל לעבודה בבית-החרושת "וולקן".

  בחורף תש"ח, בפרוץ מלחמת-העצמאות בעקבות החלטת עצרת האו"ם ב-29.11.1947 על חלוקת הארץ, עבד ביום בשריון אוטובוסים ובלילות מילא את חובתו בשמירה. כשגברו הקרבות הפסיק את עבודתו והתמסר כולו לשירותי שמירה בגבול הדר הכרמל. היה עירני מאוד ופקח עין על כל המתרחש בתחום שמירתו. פעם נשלח לעמדה חדשה ברחוב עומר אל-מוכתר, בקרבת קן מרצחים. כשפרץ ערבי אל העמדה נאבק עימו נעמן בנשקו, נפצע פצע אנוש, נלקח לבית-החולים רוטשילד ומת כעבור ארבע שעות, ביום ז' באדר ב' תש"ח (27.3.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!