שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  נתן יעקבי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: תקשוב
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: שרה ויצחק
  יישובים: חיפה, כפר אז"ר, תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  חיפה
  כפר אז"ר
  תל אביב-יפו
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: תקשוב
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: שרה ויצחק
  יישובים: חיפה, כפר אז"ר, תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  בן שרה ויצחק, נולד ביום כ"ז באדר תר"ץ (27.3.1930) בחיפה ובהיותו בן שלוש עבר עם הוריו לכפר אז"ר. מילדותו דבק בעבודות המשק, חיבב והוקיר הורים ומורים וכיבד קשישים, ורק כדי לעשות נחת-רוח להוריו הסכים ללמוד אחרי שסיים את בית- הספר העממי עוד שלוש שנים בבית-ספר תיכון בתל-אביב, אך גם באותן השנים מצא לו שעות פנאי לעבוד במשק. נתן נתחבב על חבריו בשל מזגו הטוב ונכונותו לעזור לזולת. היה חבר פעיל ומדריך בסניף המקומי של "הנוער העובד" ושקד על העלאת רמתו בחומר וברוח. גם ב"משמרת הצעירה" של מפא"י היה מטובי המשתלמים בידיעת תנועת העבודה ותולדותיה. בן 16 וחצי הצטרף ליחידת הפל"ם המקומי והצטיין באימונים, אף כי היה הצעיר בחבורה. מדצמבר 1947 השתתף עם יחידתו בהגנת כפר אז"ר וקיבוץ "אפעל". נתן סיים קורס צלפים ואחרי כיבוש תל ליטווינסקי וטיהור כפרי הסביבה נדרשה יחידתו להצטרף ל"משמר העם", לשם מתן שירותי משמר בכפרים הכבושים. נתן היה ראש המדברים בשם הנערים, שדרשו לצרפם ליחידה קרבית בחי"ש בחטיבת "אלכסנדרוני" ודרישתם נתמלאה. למפקדו ולאמו אמר בהזדמנויות שונות: "אם תהיה פירצה באחד המקומות בארץ ואני אוכל לסתום אותה בגופי, ברצון אעשה זאת". פעמיים נפצע וחזר בהקדם אל יחידתו. במכתביו וביומנו רשם את חוויותיו בצבא, ובין השאר ציין את העובדה המופלאה בעיניו, שבניגוד לקנאותו הקודמת להשקפותיו הוא מרגיש כעת סובלנות כלפי חברים חיילים בעלי השקפות אחרות. גם בחזית נשאר איש-האדמה וכשהגשם גרם צרות לו ולחבריו, התנחם בכך "שהאדמה תרווה מים". ביחידה הקרבית סיים בהצלחה קורס אלחוטאים, וכשהופקד לשירות במשוריין היה זה נוח יותר מדי בעיניו ודרש להעבירו לשירות כאלחוטן בג'יפ. משנתמלאה משאלתו היה יושב בג'יפ יומם ולילה וממלא את תפקידו באחריות, ובלי לשים לב לרעב ולעייפות היה ממשיך בשירותו ומסרב למסור את מקומו עד שיוחלף באדם מאומן כראוי.

  בעת מבצע "חורב" נערך מבצע "חיסול" נגד "כיס פלוג'ה", שבו היתה נצורה חטיבה מצרית. ההתקפה נערכה על אגפו המזרחי של ה"כיס", באזור עיראק אל-מנשיה. כוחות "אלכסנדרוני" פרצו לכפר מדרום והשתלטו על חלקו, אך הסתערותם על התל שמצפון לכפר נהדפה. בינתיים התאוששו המצרים, תקפו נגד ואילצו את כוחותינו לסגת. חלק מהכוח נשאר לכוד בתוך הכפר. בקרב זה נפל, ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28.12.1948), עת יצא עם יחידתו לסייע בחילוץ הכוח הלכוד - קפץ וירד מהג'יפ לעזרת חבר פצוע ונשא אותו על גבו, וכדורי האויב פגעו בשניהם ושם נפלו. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!