שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  נתן לבני

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  בן 20 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: מעין צבי (חלקה צבאית)
  הורים: חנה ומתתיהו
  יישובים: זכרון יעקב, תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  זכרון יעקב
  תל אביב-יפו
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  בן 20 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: מעין צבי (חלקה צבאית)
  הורים: חנה ומתתיהו
  יישובים: זכרון יעקב, תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  נתן, בן חנה ומתתיהו, נולד ביום כ"ז בחשון תשי"ד (5.11.1953) בקיבוץ מעין צבי. הוא למד בבית-הספר היסודי בקיבוצו ואחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון-חקלאי בכפר גלים. הוא אהב את בית-הספר ושקד על הלימודים, ותמיד השתדל למלא את חובותיו לשביעות רצונם של מוריו ומדריכיו. כילד היה מעורה בחברת הילדים והנוער והתעניין בכל המתרחש במשק. בתקופת הלימודים בבית-הספר התיכון עסק בהדרכת נוער בקן "הנוער העובד והלומד" בזכרון יעקב וייחס חשיבות רבה לעבודה זו עם נוער מבני משפחות מעוטות יכולת. בתום הלימודים בבית-הספר התיכון יצא לשנת שירות כמדריך בקן "הנוער העובד והלומד" ברמת הטייסים. לחבריו סיפר כי נהנה מאוד מן ההדרכה ומצא סיפוק באפשרות לגבש קבוצת צעירים ולנסות לכוון את דרכם לעתיד. הוא היה נער חברותי, חובב ריקודים וספורט וכל מעשיו היו מלאים חן ונועם. מתמיד היה בן מסור להוריו, דואג למשפחתו, ישר ובעל מצפון.

  נתן גויס לצה"ל בראשית נובמבר 1972. לאכזבתו נודע לו כי מאחר שהוא נזקק למשקפיים, נבצר ממנו להתנדב ליחידות המובחרות שאליהן שאף להגיע. לאחר סיום הטירונות ביקש להצטרף לחיל השריון. הוא נשלח לאחת מיחידות חיל השריון באזור הדרום והשתלם בקורסים מקצועיים ובקורס למפקדי טנקים. הוא היה חייל מצוין, אחראי ומסור לתפקידו, ושימש דוגמא לחבריו במזגו הטוב ובצייתנותו. במהלך השירות בצה"ל השתדל שלא להדאיג את הוריו ושמר על קשר מכתבים עם בני משפחתו. מעולם לא התלונן על קשיים ובחופשותיו נהג לספר בבית כי הוא גאה לחבוש את כומתת השריון וכי הוא מאמין ביכולתם של הטנק ושל השריונאי. במלחמת יום-הכיפורים השתתף נתן בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים בחזית סיני. ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19.10.1973), בקרב שהתחולל לאחר חציית תעלת סואץ, נפגע הנגמ"ש שלו והוא נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקיבוץ מעין צבי. השאיר אחריו הורים, אחות ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "נתן היה חניך מסור ושקדן והצליח להגיע לרמת טנקאות גבוהה בכל מקצועות הטנק. במלחמה מילא נתן תפקיד של איש צוות טנק וביצע את תפקידו ללא דופי, תוך גילויים של יזמה אישית ודבקות במטרה, כושר מקצועי ואומץ-לב. בזכותו ובזכות חבריו הצלחנו לבלום את ההתקפות הכבדות של האויב ולפתוח בהתקפה, שבמהלכה נטלנו את היזמה בידינו. דמותו תשמש לנו אש-תמיד, אשר לאורה נחזק ונאמן דורות של מפקדי טנקים צעירים".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!