שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  סעדיה קרואני

  נפל ביום י"ז באייר תש"ח (26/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ז באייר תש"ח (26/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: סעידה ויחיא
  יישובים: אבן יהודה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  אבן יהודה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ז באייר תש"ח (26/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: סעידה ויחיא
  יישובים: אבן יהודה

  סיפור חייו

  בן סעידה ויחיא, נולד בשנת 1929 בתימן. סעדיה התחנך ברוח המסורת, כמנהג יהודי תימן. ב-21.8.1945 עלה סעדיה ארצה עם אחיו אברהם. הוריו ושאר בני משפחתו נשארו בתימן. עם הגיעו ארצה התגורר במושב אבן יהודה שבשרון והחל לעבוד שם כפועל חקלאי. סעדיה היה חבר "הנוער העובד" והצטרף לאגודת הספורט "הפועל". סעדיה התערה בחיי הארץ ובחברת העמלים כתושב ותיק. בבוא ימי המבחן על הגנת הארץ, בפרוץ מלחמת-העצמאות, גויס סעדיה לפלמ"ח, ושירת בפלוגה א' בגדוד החמישי של חטיבת "הראל". סעדיה השתתף בקרבות רבים בדרך לירושלים ובמערכה עליה.

  פלוגתו של סעדיה הוזנקה לקיבוץ רמת רחל לאחר שנפל בידי האויב. לאחר ניסיון כושל לכבוש את הקיבוץ, התבצרה הפלוגה בחדר האוכל, ממתינה לשעת כושר. לפנות בוקר של יום רביעי, י"ז באייר תש"ח (26.5.1948), יצא סעדיה עם חבריו לקרב ממנו לא שב. הפלוגה הסתערה מכיוון מרכז הקיבוץ מזרחה לעבר "בית הילדים". במהלך ההסתערות נפגע סעדיה ונהרג במקום.

  סעדיה נחשב כנעדר במשך למעלה משישים ואחד שנים. לאחר חקירה של היחידה לאיתור נעדרים (אית"ן) בשיתוף היחידה להנצחת החייל, התברר כי סעדיה הובא לאחר נפילתו לקבורה ארעית בשיך באדר כאלמוני ולאחר מכן הועברה גופתו לקבורת קבע בהר הרצל בירושלים.

  ביום ד', כ"ז באלול תשס"ט (16.9.2009), נערך טקס גילוי מצבה על קברו בהר הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!