שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  עמנואל (מהנוס) ביטרן

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"ז בניסן תש"ח (26/04/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ז בניסן תש"ח (26/04/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: גראציה ומרדכי
  יישובים: חולון
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  חולון
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ז בניסן תש"ח (26/04/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: גראציה ומרדכי
  יישובים: חולון

  סיפור חייו

  בן גרציה (חנה) ומרדכי-אברהם (מרקו), נולד ביום י"ד באדר תרפ"ח (6.3.1928) בתל-אביב וגדל בבית-הוריו במקווה-ישראל. בבית-הספר העממי נשתבח באדיבותו ובשקידתו וגמר את לימודיו בהצטיינות. הוא נמשך לצופיות ולספורט והצטיין כשחיין. לאחר שהחל לעבוד בחרטות ויציקת מתכת הצטרף ל"נוער העובד" ויצא ביחד עם חבריו להכשרה חקלאית. בייחוד אהב לקרוא בתנ"ך וכל אשר קרא נחרת עמוק בנפשו. חיבתו לטבע ולאדמת הארץ באה על סיפוקה בהיותו בסביבה חקלאית, אשר נקשר אליה בעודו בגיל רך ביותר.

  ההדים מן הגלות על זוועות הטבח שפקדו את פזורי האומה במלחמת-העולם השנייה מחד-גיסא, ונעילת שערי הארץ בפני השרידים על-ידי השלטון הזר מאידך-גיסא, לא נתנו מנוח לנפשו. עמנואל חיפש את הדרך למלחמה נגד השלטון הזר והצטרף למחתרת אצ"ל. עם חבריו למחתרת השתתף בכמה פעולות נגד הבריטים ועם תחילת מלחמת-העצמאות בחורף תש"ח השתתף בפעולות-גמול נגד הערבים. ביום י"ז בניסן תש"ח (26.4.1948) השתתף עם כוחות אצ"ל, בקרבות לכיבוש יפו, ושם נפל. כשנפגע פגיעת מוות מכדור האויב, עוד הספיק לומר לחברו בקול נחלש והולך: "כל דבר יקר נקנה בדמים רבים, ומולדת על אחת כמה וכמה..." עמנואל הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!