שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  עקיבא (קורט) פל

  נפל ביום כ"ג באב תש"ב (06/08/1942)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג באב תש"ב (06/08/1942)
  בן 19 במותו
  מקום מנוחתו: אל-עלמיין
  הורים: אנה ולאו פנחס לייב
  יישובים: משמר השרון
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  משמר השרון
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג באב תש"ב (06/08/1942)
  בן 19 במותו
  מקום מנוחתו: אל-עלמיין
  הורים: אנה ולאו פנחס לייב
  יישובים: משמר השרון

  סיפור חייו

  בן אנה וליאו פנחס לייב. נולד ביום כ' בחשון תרפ"ד (30.10.1923) בוינה בירת אוסטריה. כבר בהיותו בן תשע סייע לפרנסת משפחתו כאשר קיבל שכר על השתתפותו במקהלת ה"טמפל" הגדול שבוינה. כן היה חבר בתנועת "גורדוניה". ב-29.9.1938, לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית עלה לארץ-ישראל באניה "אדריה" עם הקבוצה הראשונה של "גורדוניה" הוינאית, שבאה כחברת נוער לקיבוץ "משמר השרון". בקיבוץ בחר לעבוד בסנדלרות. חבריו הכירוהו כחבר טוב ונאמן הנכון לעזור לזולת וכאדם אחראי וצנוע.

  במלחמת העולם השניה התגייס, למרות גילו הצעיר, לצבא הבריטי. "חובתנו לנקום בהיטלר" אמר. הוא הוצב לפלוגת מובילי המים 5 של חיל ההובלה. עקיבא שירת בטוברוק בעת המצור הגרמני עליה ואחרי כן בחזית אל-עלמין. שם, ביום כ"ג באב תש"ב (6.8.1942), נהרג בהפצצה. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין של הצבא הבריטי שבאל-עלמיין במצרים.

  דברים לדמותו נכתבו בחוברת שהוציא הועד הפועל של ההסתדרות, ב"דפי הקבוצה" ובכתב העת של עלית-הנוער "עלים". שמו הונצח גם בספר "יזכור" של מכון ז'בוטינסקי, ב"ספר ההתנדבות", וב"ספר השנה של העתונאים" תש"ו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!