שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  צבי ולדמן

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ד' באייר תש"ח (13/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ד' באייר תש"ח (13/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: תל מונד (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ושלמה
  יישובים: חדרה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  חדרה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ד' באייר תש"ח (13/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: תל מונד (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ושלמה
  יישובים: חדרה

  סיפור חייו

  בן רחל ושלמה, נולד ביום כ"ג באדר ב' תרפ"ט (4.4.1929) בחדרה. הוריו התיישבו בכפר הס וצבי גדל ונתחנך בסביבת עובדים צנועים בחיק הטבע. משסיים את בית-הספר בתל מונד חזר לעבוד במשק הוריו ומאז היו כל מעייניו נתונים לשיפורו ולשכלולו. היה חבר ב"נוער-העובד" ובגדנ"ע. משמלאו לו 15.5 שנים התגייס לפלמ"ח ושירת בו כשנתיים. נענה מיד לכל קריאה ואץ למלא את תפקידו וכך השתתף בפעולות המחתרת של ה"הגנה", בהעלאת מעפילים ובמאבק נגד השלטון הבריטי. אחרי שנים של שירות חזר למשקו. התמסר בהתלהבות לעבודה מתוך עניין רב וחדוות יצירה. חלם על שיפורים ושכלולים, ואף ניסה להוציאם לפועל.

  מאז 29.11.1947, יום החלטת עצרת האו"ם על החלוקה, היה יחד עם כל חבריו בני הכפר תחילה בשמירה ואחר-כך ביחידה קרבית מיוחדת, פל"ם כפר הס, ששימשה כיחידת חיל-ספר. מתוך היחידה נשלח לקורס חובשים מחלקתיים. התמסר לכך מתוך יחס עמוק לתפקידו וסיים את הקורס בהצטיינות. משחזר למקומו עשה לילות כימים בשמירה ובהדרכת עזרה ראשונה, מתוך הכרה שכל חייל חייב לדעת לעזור לחברו. ביום ד' באייר תש"ח (13.5.1948) שימש בתפקיד חובש בהתקפה על כפר טירה, שהתנכל ליישובי הסביבה. בקרב זה נתקלו כוחות הפל"ם בהתנגדות עזה של האויב ורבים מהם נפגעו. צבי חש להגיש עזרה לחבריו הפצועים ונשאר לבסוף החובש היחידי בשדה-הקרב, אך לא חזר מהמערכה. גופתו נמצאה כעבור שלושה ימים בקרבת ארבע גופות של חבריו. כנראה אספם צבי לידו ואמר להגן עליהם ולהצילם. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בתל מונד.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!