שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  צבי-משה פרוצל

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ד' באדר א' תש"ח (14/02/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ד' באדר א' תש"ח (14/02/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: עין חרוד-מאוחד (חלקה צבאית)
  הורים: מרגלית וקלמן
  יישובים: גבע, חיפה, כפר הנוער בן שמן
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  גבע
  חיפה
  כפר הנוער בן שמן
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ד' באדר א' תש"ח (14/02/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: עין חרוד-מאוחד (חלקה צבאית)
  הורים: מרגלית וקלמן
  יישובים: גבע, חיפה, כפר הנוער בן שמן

  סיפור חייו

  בן מרגלית (פרל) וקלמן (קלונימוס), נולד ביום א' באדר א' תרפ"ט (11.2.1929) בעיר צ'נסטוחוב, פולין, להורים שומרי דת. בהיותו בן שלוש התיישבה המשפחה בדנציג (שהיתה עיר חופשית) והוא ביקר בבית-ספר יהודי. בשנת 1939 הפליג עם אביו ארצה (האם והאחות נשארו, מחמת סכנת הדרך, כדי לעלות מאוחר יותר, אך לא הספיקו ונספו בשואה) בספינת המעפילים "אסטיר". הספינה נתפסה על-ידי הבריטים והוחזרה ללב-ים. אחרי תלאות רבות הצליח צבי להגיע בספינת הדיג היוונית "מרדס" לחוף עזה, ויצא להכשרה קצרה של עליית-הנוער בקרית חיים. משם עבר למושבה מנחמיה, בה למד בבית-הספר כשנתיים. אחר-כך המשיך את לימודיו בכפר-הנוער בן שמן. צבי-משה הצטיין בלימודים והיה אחד מעמודי-התווך של חברת התלמידים. מכפר-הנוער יצא, במסגרת "הנוער העובד", להכשרה מגויסת בקבוצת גבע. בתקופת שירותו בפלמ"ח נודע כבחור מסור ואמיץ-לב, ויצא לו שם של חבלן מעולה.

  ביום ד' באדר א' תש"ח (14.2.1948) יצא עם לוחם נוסף, שנהג במכונית עמוסת חומר-נפץ, לפוצץ את גשר שייח'-חוסיין שעל הירדן, ליד בית שאן. הנהג היה אמור לפרוץ את המחסום ולעלות על הגשר וצבי, החבלן, עמד להפעיל את חומר-הנפץ. למרות האש הכבדה של משמר הלגיון הצליח לעלות עם הרכב על הגשר, הנהג הצליח לקפוץ לירדן ולהיחלץ. צבי הפעיל את חומר-הנפץ, אך נפל בפעולה זו. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בעין חרוד.

  זכרו הועלה בחוברת לזכרם של חברי קבוצת החושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!