שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רחל קילמניק

  חלל מערכות ישראל
  נפלה ביום ד' בניסן תש"ח (13/04/1948)
  מידע כללי

  נפלה ביום ד' בניסן תש"ח (13/04/1948)
  בת 19 במותה
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתה: סנהדריה
  הורים: חוה ומרדכי
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  ירושלים
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפלה ביום ד' בניסן תש"ח (13/04/1948)
  בת 19 במותה
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתה: סנהדריה
  הורים: חוה ומרדכי
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייה

  בת חוה ומרדכי, נולדה ביום ג' באדר ב' תרפ"ט (15.3.1929) בעיר חיטין שברומניה. עלתה לארץ בשנת 1944. השתייכה לתנועת "הנוער העובד". היתה אחות רחמניה לפי מקצועה.

  ביום ד' בניסן תש"ח (13.4.1948) עלתה להר-הצופים בשיירת אנשי- המדע, הרופאים ועובדי "הדסה".

  הדרך להר-הצופים עברה בשכונת שייח'-ג'ראח הערבית ועם פרוץ המלחמה התאפשרה התנועה להר בשיירות שאובטחו על-ידי הצבא הבריטי. בשעות הבוקר של ה13.4.1948- יצאה שיירה להר- הצופים, לאחר שהבריטים הבטיחו כי הדרך פתוחה ובטוחה. השיירה נתקלה במארב ערבי בשכונת שייח'-ג'ראח ומאות ערבים המטירו עליה אש עזה. חלק מכלי הרכב הצליחו להיחלץ ולחזור, אך שני אוטובוסים, אמבולנס ומשוריין-ליווי נלכדו במארב. במשך שעות רבות לחמו אנשי השיירה וניסו למנוע התקרבות הערבים לכלי הרכב. אש שנורתה מעמדותינו בעיר ובהר-הצופים וכן משוריינים שנשלחו למקום לא הצליחו לסייע לשיירה. כוחות צבא בריטיים שהיו במקום לא התערבו ולא עשו דבר כדי לסייע, למרות הפניות אליהם. בשעות אחר-הצהריים הצליחו הערבים להעלות באש שני אוטובוסים על נוסעיהם. רק לפנות ערב התערבו הבריטים וחילצו את הניצולים מכלי הרכב הלכודים. רחל הובאה למנוחת-עולמים בקבר-אחים בבית-הקברות בסנהדריה בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!