שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רחמים סופר

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  בן 20 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל אוויר
  מקום מנוחתו: כפר סבא (חלקה צבאית)
  הורים: גילה וציון
  יישובים: כפר סבא
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  כפר סבא
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  בן 20 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל אוויר
  מקום מנוחתו: כפר סבא (חלקה צבאית)
  הורים: גילה וציון
  יישובים: כפר סבא

  סיפור חייו

  רחמים, בן גילה וציון, נולד ביום י"ב באב תשי"ג (25.7.1953) בטהרן שבפרס, ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1958. בתחילה השתקעה המשפחה בבית-שאן, אולם לאחר שנה עברה לכפר-סבא ושם קבעה את מושבה. רחמים סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי "ברנר" ואחרי-כן התקבל לבית-הספר התיכון "כצנלסון" בכפר-סבא, בו סיים ארבע שנות לימוד במגמה הריאלית. הוא היה חבר בתנועת "הנוער העובד והלומד", כחניך וכמדריך. בשיעורי ההדרכה בתנועה אהב ללמד נושאים עיוניים וקיווה לפתח אצל חניכיו צורות חשיבה הגיוניות ונכונות. כמו-כן תרגל עם חניכיו אימוני-שדה, תרגילי-סדר ואימוני לילה, כהכנה לגדנ"ע. רחמים היה ספורטאי ועסק בעיקר בתרגילי התעמלות במכשירים. הוא שאף לפתח נפש בריאה בגוף בריא. במשך שלוש שנים התאמן פעמיים בשבוע ונטל חלק גם בתחרויות התעמלות אזוריות. כשהיה בכיתה י' היה חבר בגרעין שאומץ על-ידי קיבוץ צאלים. ברוב חופשותיו מבית-הספר היה יוצא עם חבריו לקיבוץ, כדי להכיר את החיים שם ואת העבודה החקלאית. הוא קיווה שעם גיוסו לצה"ל יוצב לנח"ל וישרת עם חבריו לגרעין. כשהיה בכיתה י"א קיבל זימון למבדקי טיס ועבר אותם בהצלחה. הרעיון להיות טייס קסם לו מאוד והוא ניצב בפני החלטה קשה, אם לשרת יחד עם חבריו בנח"ל או להצטרף לקורס טיס. הוא החליט לבחור בטיס, אך דרש שיובטח לו כי יוחזר אל חבריו בנח"ל, במקרה שייכשל בקורס הטיס.

  רחמים גויס לצה"ל במחצית אוקטובר 1971. לאחר הטירונות עבר קורס צניחה ונשלח לבית-הספר לטיס. עד מהרה השתלב בלימודים ועשה חיל בשיעורי הטיסה. לאחר שעשה כשמונה חודשים בקורס, הוחלט שיהיה נווט. במרץ ובשקידה רבה ניגש לקורס הניווט וכשסיימו בהצלחה, היה בין החניכים המצטיינים והוצב כנווט במטוס "פנטום". כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים היה רחמים בבית-הכנסת. מיד נחפז ליחידתו ויצא לגיחות מבצעיות מעל סוריה. ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973) יצא סגן-משנה רחמים לפעולת הפצצה מעל שדה התעופה של טנטה במצרים ובגיחתו העשרים ואחת נפגע מטוסו מטיל ששיגרו המצרים והוא נהרג. בן עשרים היה במותו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בכפר-סבא. השאיר אחריו הורים ושלושה אחים. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת סגן.

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "את בנכם הכרתי והוקרתי. היו בו תכונות בלתי רגילות של טוב-לב ורצון להוכיח את עצמו ולהתבלט. הוא היה לוחם צעיר בעל רצון עז להשתתף במירב הגיחות הקרביות שביצעה הטייסת. עם מותו איבדנו לוחם וידיד".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!