שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רפאל (פולע) בן-עמי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  בן 34 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: דגניה ב
  הורים: גיטה וראובן-גד
  יישובים: דגניה ב'
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  דגניה ב'
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  בן 34 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: דגניה ב
  הורים: גיטה וראובן-גד
  יישובים: דגניה ב'

  סיפור חייו

  בן גיטה וראובן-גד, נולד בשנת 1914 בעיר וילנה, פולין, למשפחת פועלים-ציונים. בגיל צעיר נאלץ לנטוש את ספסל-הלימודים כדי לעזור בפרנסת המשפחה מרובת-הנפשות, אך הוסיף להשתלם בכוחותיו הוא. כך גם קנה לעצמו את ידיעת השפה העברית. רפאל הצטרף להסתדרות "גורדוניה", התבלט שם בפעלתנותו ויצא גם להכשרה לקראת עלייתו לארץ. בשנת 1934 הגיע ארצה והצטרף לקבוצת דגניה ב'. במשק עבד כמכונאי, נהג וטרקטוריסט. התבלט בעקשנותו ובקנאותו לערכים ולעקרונות הקבוצה והיה פעיל בוועדות שונות במשק.

  לאחר פרוץ מלחמת-העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי, ועם הגדוד השני של ה"באפס" עבר את מדבר לוב, הצטרף לבריגדה היהודית, והגיע להולנד. שם טיפל בפליטים היהודים ונתמנה מדריך בנקודות-ההכשרה בהולנד. הוריו וכל בני משפחתו נרצחו על-ידי הנאצים. כעבור ארבע שנים חזר למשקו.

  במלחמת-העצמאות השתתף רפאל בקרבות נגד הצבא הסורי שפלש לעמק הירדן ונפל בקרב על הדגניות, ביום י"א באייר תש"ח (20.5.1948) והובא למנוחת-עולמים בבית- הקברות בדגניה ב'. הניח אחריו אישה, בן ובת.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!