שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רפיק (רפי) חלבי

  נפל ביום כ"ג בתמוז תשל"ז (09/07/1977)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתמוז תשל"ז (09/07/1977)
  בן 22 במותו
  דרגה: סמל ראשון
  יחידה: חיל חימוש
  מקום מנוחתו: עוספיה (חלקה צבאית)
  הורים: מייאסה והלאל
  יישובים: דאלית אל-כרמל
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  דאלית אל-כרמל
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתמוז תשל"ז (09/07/1977)
  בן 22 במותו
  דרגה: סמל ראשון
  יחידה: חיל חימוש
  מקום מנוחתו: עוספיה (חלקה צבאית)
  הורים: מייאסה והלאל
  יישובים: דאלית אל-כרמל

  סיפור חייו

  בן הלאל ומייאסה. נולד ביום 10.10.1955 בדלית אל-כרמל, כבן למשפחה דרוזית מכובדת ושומרת מסורת - הגדולה במשפחות הדרוזים, אשר שיכלה שלושה-עשר בחורים במלחמות ישראל. בכפר-הולדתו גדל וסיים את לימודיו בבית-הספר העממי. היה חבר בתנועת 'הנוער העובד והלומד' המקומית. בשל מצבה הכלכלי הדחוק של המשפחה ברוכת-הילדים נבצר ממנו להמשיך את לימודיו ויצא לעבודה במפעל תעשייתי בחיפה. את הערבים הקדיש ללימוד מוסיקה במדרשת רופין בחיפה. רפי היטיב לנגן בעוד ובחליל וכן לתופף בתופים.

  בנובמבר 1973 התחיל את שירות-החובה שלו בצבא והוצב לחיל- החימוש. עיקר עיסוקו היה שמירה על גבול הצפון. המסירות והידע שלו זכו להערכה, והוא הגיע במסלול הצבאי לדרגת סמל-ראשון. אהב את המסגרת הצבאית והחליט, בתום שירותו, להצטרף לצבא-הקבע. היה זה במאי 1977. אך הגורל התאכזר לו ולא ניתן לו להמשיך בשירות. כבר כעבור חודשיים, ב-9.7.1977, הוכרע על-ידי מחלה ונפטר בעת שירותו. הובא לקבורות בדלית אל-כרמל.

  מותו של רפיק השרה אבל כבד על העדה הדרוזית, ובטכס האשכבה שנערך לזכרו, השתתפו אלפי דרוזים מרחבי-המדינה ונציגי-צה"ל. ליד קברו הפתוח ספדו לו ראש המועצה המקומית דלית אל-כרמל, שייך נואף חלבי, והעיתונאי והסופר מוסבאח חלבי, כשהם מעלים בדבריהם קוים לדמותו הנאצלת.

  מוסבאח חלבי ציין בדבריו, כי דמם של החללים הדרוזיים, ובתוכם רפיק ז"ל, השקה את שורשי ברית-הדמים שנכרתה בין הדרוזים ליהודים במדינת-ישראל.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!