שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  שלמה קופל

  נפל ביום כ' בתמוז תש"ו (19/07/1946)
  מידע כללי

  נפל ביום כ' בתמוז תש"ו (19/07/1946)
  בן 37 במותו
  מקום מנוחתו: נען
  הורים: צילה ויוחנן
  יישובים: בן שמן, נען
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  בן שמן
  נען
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ' בתמוז תש"ו (19/07/1946)
  בן 37 במותו
  מקום מנוחתו: נען
  הורים: צילה ויוחנן
  יישובים: בן שמן, נען

  סיפור חייו

  בן צילה ויוחנן. נולד בט' בטבת תרס"ט (2.1.1909) בטורק, פולין. למד ב"חדר" ובביתו ספג אווירה ציונית וכמיהה לעלות לארץ-ישראל. מן החדר עבר לבית-הספר של "המזרחי" הצטיין בלימודיו ובלט בחברת הילדים במנהיגותו. לקראת העלייה לארץ כיוון גם את לימודיו השונים: עברית וספרות עברית, תנ"ך ותלמוד, ידיעת הציונות. בקיץ 1924 עלתה המשפחה לארץ-ישראל ושלמה בן ה14- פנה לעבודת בניין והצטרף לתנועת הנוער העובד. כשנוסד כפר הנוער בן שמן בשנת 1927 היה בין המסייעים בהקמתו. בשנת 1932 הצטרף לקיבוץ נען, נשא אישה והקים משפחה. במשק ניהל עבודות בנייה אך עיקר זמנו הקדיש לענייני בטחון. בשנת 1938 גויס למנגנון ה"הגנה" שימש בה בתפקידי פיקוד והדרכה ונודע כמפקד אמיץ, קר רוח וקפדן. הוא תבע מעצמו ומאנשיו משמעת, סדר ואחריות ללא פשרות וויתורים. עם זאת ניחן בטאקט רב ובתבונת יחסי אנוש וידע לעורר את אנשיו לפעולה מתוך רצון ונכונות לשיתוף פעולה.

  בשנת 1941 היה בין ראשוני המתנדבים מקרב בני הישוב העברי לצבא הבריטי והתגייס ל"באפס". לאחר הקמת הבריגדה היהודית (החי"ל) הועבר אליה ונתמנה למפקד מחלקה בדרגת סמל (סרג'נט). חמש שנים רצופות שירת בצבא, עבר כברות-דרך רבות החל בתפקידי אבטחה בארץ ישראל ובמצרים ועד מבצעי הבריגדה בחזית איטליה. לאחר תום המלחמה, בהיותו עם יחידתו בבלגיה, חלה והועבר לבית חולים צבאי באנגליה, ולאחר ייסורי מחלה שנמשכו חמישה חודשים נפטר בכ' בתמוז תש"ו (19.7.1946). לימים הועבר ממקום קבורתו באנגליה למנוחת עולמים בבית הקברות של קיבוץ נען. הניח אישה, בן ובת, שני אחים ואחות.

  הקיבוץ הוציא חוברת לזכרו ובה דברי חברים ובני משפחה על דמותו וקטעים ממכתביו ויומנו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!