שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  שלמה רוזנברג

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ"ח באדר ב' תש"ח (08/04/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באדר ב' תש"ח (08/04/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: גוסטבה וישראל
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  ירושלים
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באדר ב' תש"ח (08/04/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: גוסטבה וישראל
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייו

  בן גוסטבה וישראל, נולד ביום ט"ו באדר א' תרפ"ט (25.2.1929) בברוקלין, ניו יורק, ארצות-הברית. בהיותו בן 6 עלה ארצה עם הוריו ולמד בתל-אביב, בבית-הספר "כרמל". בשנת 1940 נתייתם מאביו ועלה עם אמו ואחותו ירושלימה. שם סיים את הגימנסיה ברחביה. היה חבר מסור בתנועת "גורדוניה" ומדריך בה, ופרש ממנה כשהצטרפה לתנועת "המחנות העולים". מקצוע ידיעת הארץ היה חביב עליו ביותר ושלמה הירבה לסייר ברחבי הארץ. בהיותו בן 13 "זייף" את גילו כדי להתקבל ל"הגנה". הוא עלה בתפקידים ובדרגות והיה מ"כ ואחר-כך מ"מ בגדנ"ע והשתתף בפעולות המחתרת של ה"הגנה".

  עם הישמע היריות הראשונות בירושלים בפרוץ מלחמת-העצמאות נשלח לעיר העתיקה כאחד האחראים להגנתה. כשנודע לו מראש על חיפוש-נשק שיערכו השוטרים הבריטיים אצל המגינים היהודים הלך לקראתם עם ארבעה חברים, מזוינים באקדחים, ועד שהשוטרים טיפלו בהם ואסרו אותם הספיקו יתר החברים להסתיר את נשקם. בכלא (ה"קישלה", הידועה לגנאי) השתדל בעזרת ידיעתו באנגלית ונתינותו האמריקנית להשיג שיפורים בתנאי החיים, אירגן שיעורי שפות ורכש את ידידות השוטרים והקצינים. במשפט עמד על כך שאינו יודע אנגלית ודרש לדבר רק עברית באמצעות המתורגמן כיתר חבריו.

  אחרי שחרורו מהכלא התגייס לשירות מלא במשמר נע בדרך נוה יעקב-עטרות, ובעזרתו תפס משמר בריטי מכונית מלאה תוקפים ערבים וביניהם שני שוטרים בריטים והביאם למאסר. אחר-כך המשיך בתפקידים אחרים ובאחרונה נמנה עם מגיני הקסטל בעת מבצע "נחשון" לפריצת הדרך לירושלים. כשנפצע שם, בעת ההתקפה הערבית הכבדה, סירב להתפנות באמבולנס, באומרו כי כאחראי למקום עליו להישאר עד הרגע האחרון, ושם נפל ביום כ"ח באדר ב' תש"ח (8.4.1948). נקבר במעלה החמישה.

  ביום י"ב בכסלו תשי"ד (19.11.1953) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!