שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  שלמה שרייער

  נפל ביום י"ט בניסן תש"ה (02/04/1945)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בניסן תש"ה (02/04/1945)
  בן 25 במותו
  מקום מנוחתו: רוונה
  הורים: פרידה ואברהם
  יישובים: פתח תקווה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  פתח תקווה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בניסן תש"ה (02/04/1945)
  בן 25 במותו
  מקום מנוחתו: רוונה
  הורים: פרידה ואברהם
  יישובים: פתח תקווה

  סיפור חייו

  בן פרידה ואברהם. נולד בי"ד באדר תר"פ (4.3.1920) ברוסיה. בשנת 1924 עלה עם הוריו ואחותו ארצה. מנמל יפו עברה המשפחה לעין גנים שבפרברי פתח-תקווה לאחר זמן לכפר-גנים. שלמה למד בבית הספר פיק"א. בגיל צעיר יצא לעזור בפרנסת המשפחה שמצבה הכלכלי היה קשה באותן שנים. בגיל מאוחר יותר רכש השכלה בכוחות עצמו. כשמלאו לו חמש עשרה שנים הצטרף לסניף הנוער העובד במושבה והיה בין הפעילים בסניף. עשה הרבה בהדרכת נוער בשכונות פתח-תקווה, שכונת בילינסון, כפר סירקין, המושב בהדרגה (כפר משה) ומושב היובל. במאורעות הדמים של השנים 1936-1939 הדריך בני-נוער בשורות ה"הגנה" במושבה וכן במושבה גבעת עדה שבשומרון, שהיתה נתונה אז להתקפות מתמידות מצד פורעים ערבים. הוא עבד באריזת פרי הדר ברמת השרון וגם שם עסק בהדרכת נוער וארגן תזמורות במושבה ובהרצליה הסמוכה. אף שלא למד נגינה, היטיב לנגן במפוחית-פה ואף לימד נגינה זו את הצעירים שטיפל בהם.

  לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה היה בין מתנדבי הישוב לצבא הבריטי. בשנת 1944 עם הקמת הבריגדה היהודית, נפסל תחילה לשירות קרבי בגלל המוגבלות ברגליו, אבל לא השלים עם הפסילה ובסוף אף עלה בידו להשתתף בקרבות על נהר הסניו נגד הגרמנים. הוא היה בין החיילים היהודים שנפגשו בדרום איטליה עם שארית הפליטה ובמכתביו משם לארץ תיאר את מצבם. באחד הקרבות שעל גדות הסניו נפצע פצעים אנושים ובי"ט בניסן תש"ה (2.4.1945) מת מפצעיו ונטמן בבית הקברות הצבאי ליד העיר ראוונה, בחלקת חללי הבריגדה היהודית.

  הונצח בספר "ראשונים" / חמש שנים לפלוגה א' בחי"ל" וב"ספר הבריגדה".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!