שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  שמעון אושדי

  נפל ביום ה' באלול תש"ח (09/09/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ה' באלול תש"ח (09/09/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: צביה וזכריה
  יישובים: יגור, קבוצת כנרת, רחובות
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  יגור
  קבוצת כנרת
  רחובות
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ה' באלול תש"ח (09/09/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: צביה וזכריה
  יישובים: יגור, קבוצת כנרת, רחובות

  סיפור חייו

  בן צביה וזכריה-יחיא, נולד ביום ט"ו בכסלו תרצ"א (5.12.1930) בתימן ועלה עם הוריו ארצה בחודש אדר תרצ"ד. מילדותו היה ער ותאב-דעת. הצטיין בלימודיו וסיים את בית-הספר העממי לבנים "מזרחי" ברחובות, בה התיישבו הוריו. מוריו גילו בו כשרון ונטייה להוראה ועזרו לו להמשיך בלימודיו. שמעון המשיך ללמוד בכיתה ט', אך נאלץ להפסיק את לימודיו בגלל המצב הכלכלי הדחוק של בית הוריו. בן 14 עבר עם קבוצת "הנוער העובד" להכשרה ביגור ומשם, ביחד עם גרעינו, לקבוצת כנרת, בה בילה שנתיים וספג לתוכו את רוח החלוציות, שהשאירה בו את עקבותיה לכל חייו. כתום השנתיים נאלץ לעזוב את הקבוצה כדי לעזור למשפחה. שמעון חזר לרחובות, אך לפני שהספיק להסתדר בעבודה פרצה מלחמת-העצמאות והוא התגייס מיד, על אף המצוקה החומרית בה השאיר את ביתו.

  הוא שירת בגדוד "הגליל" של חטיבת "יפתח" וכעבור זמן קצר מונה למ"מ. הוצע לו לצאת לקורס מ"מים, אך הוא לא הסכים להיפרד מחבריו אשר אליהם התקשר ואשר עמדו להישלח לחזיתות-קרב שונות.

  שמעון עבר את נתיב הקרבות של החטיבה לחם בסביבות צפת, הר-כנען, בפריצת הדרך לירושלים, בלטרון, במבצע "דני", ולבסוף בנגב. ביום ה' באלול תש"ח (9.9.1948), כאשר יצא בראש אנשיו מבסיסו בקיבוץ ניר-עם בדרכם למשלט באזור בארי, נפגע בחזהו מכדורי המצרים שרדפו אחריהם במשוריין. חבריו אספוהו, אך הוא מת כעבור שעות מעטות ונקבר בניר-עם.

  ביום כ"ה בכסלו תשי"א (4.12.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק. השאיר אחריו מכתבים ויומן, המגלים כושר ביטוי רב.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!