שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  להגנה

  מבצע זר לנופל

  צרור פרחים למשפחות השכולות

  מבצע רחב היקף המתקיים כבר למעלה מ- 30 שנה בשיתוף היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, במסגרתו אורזים חניכי התנועה עשרות אלפי זרי פרחים, אותם מחלקים למשפחות השכולות בכניסה לבתי העלמין הצבאיים ומניחים אותם על קברי החיילים במהלך יום הזיכרון לחללי צה״ל ומערכות ישראל. המבצע הפך לאחת מאבני היסוד של הברית בין התנועה לחברה הישראלית.

  הרעיון העומד מאחורי קיום מבצע זה הוא כי החברה הישראלית שותפה לאובדן ולכאב המשפחות השכולות - ונאבקת למניעת ספסרות במחירי הפרחים בכניסה לבתי הקברות, המנצלים את כאב המשפחות השכולות.

  דורות של חניכי ומדריכי התנועה מתחנכים על האופי של המבצע הזה - בו באים לידי ביטוי בצורה הפשוטה ביותר ערכי התנועה: מתגשם בו השוויון, הצדק, העזרה לזולת.

  מחנה העפלה למסיימי כיתות ז׳

  מחנה המדמה את המציאות ביישוב העברי בתקופת המנדט הבריטי ואת הניסיון של יהודים לעלות לארץ ישראל. קרוב ל- 1000 משתתפים עוברים הכשרה ב״גלות״ ולאחר ההכשרה עולים לארץ ישראל מתחת לאף של הבריטים. ההפלגה נערכת מנמל חיפה ועד עתלית שם משחזרים את אותה תקופה ועורכים טקס סיום בהשתתפות ההורים.

  מסלול הנח"ל

  מדי שנה מתגייסים למסלול הנח"ל בוגרי חוות ההכשרה, גרעין עודד ושנת השירות של הקנים הדרוזיים. מסלול הנח"ל רשם פרקים מרשימים בהיסטוריה של מדינת ישראל בתחומים חלוציים רבים: התיישבות, חינוך והגנה, וגם היום מבצע משימות צבאיות ולאומיות.

  אחוזים ניכרים מבני הגרעין המתגייסים למסלול מבצעים תפקידים קרביים בגדוד 50 ובגדוד הקרקל המשלב בנים ובנות בתפקידי לחימה (75.6% מהחיילים במסלול הנח"ל מבצעים תפקידי לחימה לעומת 46.4% כלל צה"לי). כמו כן מבצעים חיילי הנח"ל משימות פיקוד והדרכה בתפקידים נוספים: מ"כיות טירונים, מדריכות גדנ"ע ומורות חיילות. חלק מבני הגרעין יוצאים לקורסי פיקוד וקצונה.

  לאחר שנה וחצי של שירות, עוברים בני הגרעין לפרק המשימה הלאומית, בו הם מבצעים את המשימה הלאומית המוגדרת על ידי משרד הביטחון - חינוך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית ועידוד הגיוס לשירות משמעותי בצה"ל. בסיום שנת פרק המשימה הלאומית, חוזרים הבנים לפרק צבאי שני, בו הם שבים לבצע משימות קרביות.

  המשרתים במסלול מגשימים את ערך ההגנה במשימות הצבאיות השונות, בשילוב משימות חינוכיות לאומיות וחישול הגרעין לקראת אורך חיים אזרחי של הגשמה חלוצית וציונית.

  מאבק בגזענות

  מגילת העצמאות, מסמך היסוד לקיומה של מדינת ישראל, מסמן את דמותה כמדינת העם היהודי שבה מתקיים שוויון מלא לכל אזרחיה, ללא הבדל דת, גזע, מין, שפה, תרבות, העדפה מינית וכדומה. תנועת הנוער העובד והלומד חרטה על דגלה את ערך שוויון ערך האדם רואה בחומרה רבה את הגזענות הגוברת בחברה הישראלית המנוגדת לחלוטין לרוח מגילת העצמאות. בין הפעולות השונות של התנועה כנגד הגזענות – הפגנות כנגד פעולות הטרור המכונות 'תג מחיר', שיקום האנדרטה לזכר מוחמד אבו חדיר ז"ל, מפגשים בין ציבורים שונים במסגרת תכניות "קיום משותף", השתתפות בהפגנות קהילת יוצאי אתיופיה, השתתפות במאבקים של קהילת הלהט"ב בישראל ועוד.

  "לא יהיה ניצחון של האור על החושך כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך, עלינו להגביר את האור" א.ד. גורדון

  באנו לחזק את הכוחות המתונים, אלו היוצרים את הקיום המשותף באזור, ולהוקיע ולמגר את הכוחות הרוצים ליצור כאן סדר חברתי אחר, בו יש בני אדם אשר חייהם שווים יותר מחיי אחרים. תושבי אבו-גוש והסביבה התרגשו, הצטרפו, צפרו ועודדו. אנחנו לא נשקוט עד אשר ערך שוויון ערך האדם יהיה הערך המכונן של החברה הישראלית.

  מתוך האתר ״לעולם אדם״.

  חינוך לשלום בעיתות מלחמה

  לאורך העשור האחרון קיימה התנועה עקרון של רצף בפעילות החינוכית והערכית, גם בשעות חירום ומלחמה. במהלך מלחמת לבנון השנייה, מבצע "עופרת יצוקה" ומבצע "צוק איתן" ובמהלך מצבי חירום שונים. הפעילות לשעת חירום כוללת הדרכה של ילדים ונוער במקלטים ע"י מדריכים צעירים ובוגרים, פינוי ילדים מאזורי העימות למחנות קיץ חווייתיים במרחב בטוח, סמינר מל"ח הארץ (מדריכים לשעת חירום), מערכי פעילות ייחודיים והעיקר – המשך פעולתה החינוכית של התנועה ככל האפשר – גם במקרה חירום.

  קראו עוד

  כל הנושאים
  השארו מעודכנים!