שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  נשבעים לחיים

  לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה. זהו צירוף שתי המילים ׳יהיה בסדר׳. צירוף המילים האלה, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום של מדינת ישראל, הוא בלתי נסבל. מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך-כלל כל מה שלא ׳בסדר׳: יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה-׳יהיה בסדר׳ מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה-׳יהיה בסדר׳, אותה טפיחת כתף חבר׳מנית, אותה קריצת עין, אותו ׳סמוך עלי׳, הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה...

  יצחק רבין ז״ל (טקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה, 27 באוגוסט 1992)

  על כל מדריך ורכז מוטלת אחריות כבדה אשר מכילה בתוכה היבטים מוסריים, חוקיים ואחרים הקשורים למשימתו. כתנועה חרטנו על דגלנו את ערך שמירת החיים כערך עליון. ולא בכדי! אנו מחויבים לשמור בכל פעילות, בכל זמן ובכל אופן על חיי חניכינו, מדריכנו, חברינו. זוהי שבועה מחייבת!

  שמירת החיים כוללת ארבעה ממדים:

  פעילות מונעת - פעולות הננקטות למניעת תאונות

  בקרות בזמן הפעילות - ההשגחה והפיקוח שאנו נוקטים תוך כדי פעילות

  תפקוד במצבי חירום - בהתרחש התאונה

  יעדי פיתוח - המאמץ שנבצע בעתיד לשיפור המצב

  הפעולה לשמירת החיים מתקיימת בכל מרכיבי פעילותינו - במבנה הפעילות, בטיול, בפעילות החוץ, באורחות החיים של המדריכים הבוגרים ועוד. בכל מרכיב כזה נתייחס לתחומים שונים ומגוונים הכוללים את היבטי הביטחון, הרפואה, בטיחות התשתיות, זהירות בדרכים ועוד. מדריכי ורכזי התנועה מקבלים הכשרה לאורך שנת הפעילות כולה המאפשרת להם לנהל סיכונים, כלומר להעריך בכל רגע נתון את הסיכונים הפוטנציאליים ולפעול למניעתם, בכל שלב בפעילות התנועה באמצעות הכשרה בתחומי שמירת החיים השונים, קיום תחקירים ובקרות קיום סימולציות המדמות מצבי אמת.

  ההכשרה כוללת בין היתר כנסים וימי עיון, ימי פתיחת ״חריש לחיים״, חוברת ״נשבעים לחיים״ המתמצתת את הנהלים וההנחיות בתחומים השונים, מרכז אימון - הסימולאטור, ועוד. חוזר מנכ״ל וחוקי המדינה מהווים את הבסיס לכל אלו. תחקירים מקדימים מתבצעים לפני כל פעילות, סיכומים במהלכה ובסיומה של הפעילות, וקיימת למידה מטעויות, מתאונות, מ״כמעט תאונות״, מופקות מסקנות ומתפרסמים לקחים.

  עשרת הדברים החשובים ביותר

  1

  היה מוסרי!

  2

  למען שמירה על חיי חניכיך, תן את הכי טוב ואוהב שבך

  3

  תכנון מדוקדק, ירידה לפרטים, לימוד מקרים ותגובות

  4

  שיגרה וחירום

  5

  הגדרת תפקידים, סמכויות, גבולות גזרה, אחריות

  6

  התדרוכים! לחניכים ולממלאי התפקידים! להזהיר, להנחות, לוודא!

  7

  סקר בטיחות וביטחון, בסניףֿ, במועדון, בקן, בחצר, באוטובוס, במסלול, בחניון ובמחנה

  8

  עדכון בזמן אמת! בחירום אל תאפשר הידרדרות

  9

  דע מי הם חניכיך (בעיותיהם, רגישותם, מחלותיהם), כמה הם, ספור בכל שינוי מצב במהלך הפעילות

  10

  תציית לחוק! לחוזר מנכ״ל משרד החינוך, לנהלים, לפורום לקחים ולפרסומי התנועה

  קראו עוד

  כל הנושאים
  השארו מעודכנים!